مطالب اخیر

۴ اصل کدنویسی که هر برنامه‌نویس باید آن را بداند.
| Reza Atom | چهارشنبه 30 مهر ماه 1399

۴ اصل کدنویسی که هر برنامه‌نویس باید آن را بداند.

چه چیزی از شما یک برنامه‌نویس خوب می‌سازد؟
اگر از هر برنامه‌نویس این سوال رو بپرسید با جواب‌های مختلفی مواجه می‌شوید؛ که همه این پاسخ ‌ها به ظاهردرست هستند؛ ولی این‌ها نظرات شخصی افراد هستند که از یک برنامه‌نویس ایده‌آل انتظار دارند، اما واقعا چه چیزی از شما یک برنامه‌نویس بهترمی‌سازد؟

در این مقاله ۴ اصل برنامه‌نویسی به شما معرفی میکنم که با رعایت کردن این قواعد صد در صد برنامه‌نویس بهتری خواهید شد.
‪‬

۱#.تک مسئولیتی

وقتی شما شروع به کد زدن می‌کنید بعد از یک مدت طولانی (در یک پروژه) کدهای شما رفته‌رفته کثیف و کثیف‌تر از ساعات اول کدنویسی می‌شود، شما کلاس‌ها یا توابعی دارید که به صورت همزمان چند کار را انجام می‌دهند و در نهایت هر کدام از این‌ها داری هزاران خط هستند که درک افراد از این توابع را کم کند.
هر کلاس و تابع باید یک کار مخصوص به خود را داشته باشد، این به شما کمک می‌کند که توابع یا کلاس‌های مینیمال و تمیز‌تری داشته باشید.

Just Because You Can, Doesn’t Mean You Should.

۲#.کد تمیز بهتر از کد هوشمند

هنگام نوشتن برنامه‌ها این گرایش بین برنامه‌نویس‌ها وجود دارد تا کد‌های پیچیده‌تر و جمع‌و‌جوری بنویسند تا هم خود و افرادی که با این منبع در تعامل هستند را تحت تأثیر هوش خود قرار دهند؛ اما در واقع هیچ کس به این اهمیت نمی‌دهد که شما چقدر کد‌های پیچیده می‌نویسید.
در این حالت خواننده کد‌های شما باید افراد باهوشی باشند تا به درک صحیحی از کد‌های شما برسند و نوشتن این کد‌ها واقعاً اهمتی ندارد.

۳#.قانون دمتر

وقتی ماژول‌ها به یکدیگر وابسته شوند، وابستگی زیاد به این معنی است که ماژول‌ها انعطاف کمتری دارند و استفاده مجدد از آن‌ها را کاهش می‌دهد و در نهایت توسعه این ماژول‌ها سخت‌تر می‌شود.
قانون دمتر برای اولین بار توسط ایان هالند در سال ۱۹۸۷ در دانشگاه Northeastern ارائه شد.

۴.YAGNI ‫ (شما بهش نیاز نخواهید داشت) ‬


ما تمایل داریم که برای زندگی عادی خود برنامه‌ریزی کنیم؛ اما در برنامه‌نویسی این کار را نمی‌کنیم.
این اصل درمورد افرادی است که کدی را که می‌نویسند در آینده هرگز استفاده نخواهند کرد.
به عبارت دیگر؛YAGNI به این معنی است که شما هرگز نباید برای عملکردی که ممکن است در آینده به آن نیاز نداشته باشید کدگذاری کنید.

Live in the present, not in the future

نتیجه

Any fool can write code that a computer can understand. Good programmers write code that humans can understand.Martin Fowler

همان‌طور که در نقل بالا آمده، نوشتن کد تمیز امروزه یک نیاز است.
شما نمی‌توانید یک‌شبه کد تمیز بنویسید. به تمرین، تمرین و تمرین نیاز دارید.
از آنجا که برنامه‌نویسی یک فعالیت گروهی است، موفقیت پروژه شما تا حد زیادی به تیم شما بستگی دارد. از این رو بسیار ضروری است که افراد درک درستی از کد‌های همدیگر داشته باشند و تنها راه برای درک بهتر افراد سادگی در حین پاکیزگی است.

امیدوارم از این مقاله تونسته باشید چیزی یاد گرفته باشید.
تجربه شما از کدنویسی ضعیف چی هست؟ درباره اونها برای من نظر بذارید.مشترک خبرنامه ما شوید.